oczarkowana

moja droga herbaciana i życie w Chinach
Po prostu - herbata

Herbaciarnie w Chengdu – kultura picia herbaty w Syczuanie

Witajcie,

Z herbatą wiąże się bardzo przyjemny temat – podróże. Chiny oprócz tego, że są ogromnym krajem, są również bardzo zróżnicowane klimatycznie i kulturowo, co wpływa na to, że w wielu miejscach inaczej podchodzi się do przyrządzania i picia herbat.

Niektóre z tych miejsc już odwiedziłam, a reszta cały czas są w moich planach. Ostatnio moim celem było miasto Chengdu w prowincji Syczuan, które graniczy z prowincją Yunnan, w której mieszkam. Dla kogoś kto ma jakieś pojęcie o Chinach, miasto Chengdu i sam Syczuan skojarzy się od razu z najbardziej sympatycznymi i niezdarnymi zwierzakami świata – pandami. Ale dla mnie, miłośniczki herbaty, też się coś znalazło. Syczuan słynie głównie z herbat zielonych i żółtych, jednak ten artykuł nie jest o samych herbatach, ale o miejscach gdzie się pije herbatę w Syczuanie. Pod tym względem Chengdu (jak i cała prowincja) jest wyjątkowe bo nadal utrzymywana jest tu żywa kultura HERBACIARNI. Wydaje się to dziwne, że w kraju, gdzie herbata jest bardzo popularna jest niewiele miejsc, gdzie na wzór kawiarni można przyjść z ulicy, kupić gaiwan wybranej herbaty i siedzieć w gronie rodziny czy przyjaciół. W innych prowincjach, w tym w Yunnanie, istnieją głównie sklepy herbaciane, gdzie można zobaczyć ceremonię przyrządzania i picia herbaty, a także ją kupić jeśli nam zasmakuje, jednak nie parzy się jej samodzielnie.

Wracając do samego Chengdu, ważną częścią dnia mieszkańców, zarówno tych starszych jak i młodszych, jest popołudniowa herbata pita na świeżym powietrzu w herbaciarniach. Te najstarsze herbaciarnie często znajdują sie w parkach nad wodą, aby połączyć wyjątkowy smak herbaty i natury. Świetnym tego przykładem jest założona w 1923 roku 鹤鸣茶馆 Heming chaguan, miejsce schowane w parku, z dala od zgiełku miasta, gdzie ludzie potrafią spędzić cały dzień tocząc dyskusje, grając w mahjong’a i pić herbatę w bardzo specyficzny sposób.

鹤鸣茶馆 Heming chaguan

 

Jak dokładnie się piję herbatę w takich miejscach? O tym już wkótce…

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *